Isıl İşlem

IMG_1392.2
_C4B7502 kopya
_C4B7608 kopya
_C4B7643 kopya
_P7A3456a
2.4 _C4B1285.2
2.4 _C4B4377.2
EC4B8222 kopya

Isıl İşlem Hizmeti

Malzeme bilimi için son derece önem arz eden ısıl işlem, metal ve alaşımlarının yapılarında belirgin bir değişiklik elde etmek amacı ile uygulanır. Faz diyagramlarına bağlı olarak ergime sıcaklığının altındaki sıcaklıklarda uygulanan, farklı işlemlerle istenilen mekanik özellik ve iç yapıların elde edilmesi işlemine ısıl işlem denir.
Ülkemizin en büyük ısıl işlem fırınları kapasitesine sahip tesislerinden olan firmamız, ısıl işlem uygulamalarını bombe ve harici ürünlere uluslararası standartlar ve müşteri talepleri doğrultusunda gerçekleştirebilmektedir.
Sahip olduğumuz ısıl işlem fırınlarımızın dahili ve harici termokuplları Türkak tarafından akredite kurumlarca periyodik olarak kalibre edilmektedir.
Uygulayabildiğimiz başlıca ısıl işlem yöntemleri:

Küreselleştirme Tavı (Yumuşak Tavlama): Genellikle yüksek karbonlu çeliklere uygulanan bu yöntem Ac1 hattı bölgesinde uzun süre tavlama işlemi ile gerçekleştirilmektedir. Bu yöntemin genel amacı malzemeye süneklik kazandırmaktır.

Gerilim Giderme Tavı: Soğuk şekillendirme ve kaynaklı imalat sonrası oluşan gerilimleri ortadan kaldırmak için 500-680° arasında malzeme kalınlığına bağlı olarak 1-2 saat bekleme şeklinde yapılan ısıl işlem yöntemidir.

Yeniden Kristalleştirme Tavı: Plastik şekil değiştirme işlemi sonrasında ortaya çıkan dislokasyonlar nedeni ile sertleşmeler meydana gelmektedir. Bu sertlikler belirli bir zamandan sonra çatlamalara sebebiyet verir ve bir sonraki proses için malzemenin işlenebilirliği düşer. Malzemeye yeniden süneklik kazandırmak için genellikle 600-700 aralığında 1-2 saat bekleme ile yapılan ısıl işlem türüdür.

Normalizasyon Tavı: Soğuk şekil verme sonrasında uzamış taneleri başlangıç yapısına döndürmek için ac3 hattının hemen üzerinde hızlı soğuma ile yapılan ısıl işlem türüdür.

Quenching: Paslanmaz çeliklerin bozulan tane yapılarını düzeltmek amacı ile genellikle 1000-1050 sıcaklıklarında ısıtılarak ve su ile hızlı soğutma yapılan ısıl işlem türüdür.

Bize Ulaşın

Uzman ekibimizden hiç çekinmeden hemen şimdi anında yardım alın.

    https://www.kartalbombe.com.tr/wp-content/uploads/2022/09/iletisim.webp