MENÜ
KARTAL GRUP
KAYDIR

HABERLER

Kartal Bombe, Yıllık 50.000 Ton Metal İşleme Kapasitesine Sahip

Kartal Bombe, Yıllık 50.000 Ton Metal İşleme Kapasitesine Sahip 09.12.2019

Kartal Bombe yani KBS markası bugün yurt içinde  Bombe  veya  Metal Şekillendirme  denildiği zaman Türkiye nin her sanayisinde bilinen, yurt dışında ise yaptığımız pazarlama faaliyetleri ile dünyada tanınmış, saygın ve global bir markadır.

Kartal Bombe yani KBS markası bugün yurt içinde  Bombe  veya  Metal Şekillendirme  denildiği zaman Türkiye nin her sanayisinde bilinen, yurt dışında ise yaptığımız pazarlama faaliyetleri ile dünyada tanınmış, saygın ve global bir markadır. Bu bilinirliğimizi ve saygınlığımızı tabi ki verdiğimiz sözü tutmamızdan, kapasitemizi sürekli artırmamızdan ve kalite yatırımlarımızdan elde ediyoruz  diyen Kartal Bombe Fabrika Müdürü Halil Kartal, sorularımızı yanıtladı. 

SUBCONTURKEY: Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

Halil Kartal: Kartal ailesinin bir ferdi ve aynı zamanda 4. kuşağı olarak firmamızda yaklaşık 5 aydır fabrika müdürlüğü görevini yürütmekteyim. Endüstri mühendisiyim aynı zaman da uluslararası kaynak mühendisliği programını bitirerek ikinci diplomamı aldım. Bunların dışında firmamızda fabrika müdürlüğü görevinden önce kalite müdürü görevini yürüttüğüm için NDT konularına hakimim ve bu alanda ISO 9712 standardına göre VT, PT, MT, RT ve UT seviye 2 sertifikalarına sahibim.

SUBCONTURKEY:Kartal Bombe ne zaman kuruldu? Kuruluş tarihçesi ve bugünü hakkında bilgi verir misiniz?

Halil Kartal: Kartal Bombe nin kuruluşu 1945 li yıllara dayanmaktadır. Bugün Türk sanayisinde hizmet veren belki de birçok köklü firmanın çıkış noktası olan Perşembe Pazarı nda faaliyetlerine başlamış ardından Bayrampaşa ve Gebze lokasyonları ile büyümesini sürdürmüştür.

Kartal Bombe yani KBS markası bugün yurt içinde  Bombe  veya  Metal Şekillendirme  denildiği zaman Türkiye nin her sanayisinde bilinen, yurt dışında ise yaptığımız pazarlama faaliyetleri ile dünyada tanınmış, saygın ve global bir markadır. Bu bilinirliğimizi ve saygınlığımızı tabi ki verdiğimiz sözü tutmamızdan, kapasitemizi sürekli artırmamızdan ve kalite yatırımlarımızdan elde ediyoruz.

Bugün firmamız 10.000 metrekare kapalı ve 50.000 metrekare açık alanda yaklaşık 80 kişi ile çalışmaktadır. Fakat bizim sektörümüzde çalışan sayısı değil teknolojik altyapımızın büyüklüğü daha çok anlam ifade etmektedir. Çalışan kadromuz; alanlarında tecrübeli ve uzun yıllar birlikte çalıştığımız arkadaşlarımızdan ve ağırlıklı olarak gelişime, öğrenmeye açık genç mühendislerden oluşmaktadır.

SUBCONTURKEY:Firmanız neler üretmektedir? Yetenekleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Halil Kartal: Firmamız 3 alanda faaliyet göstermektedir, bunlar;
1. Bombe ve Metal Şekillendirme,
2. Silindir, Profil, Boru vb. Büküm İşlemleri
3. Isıl İşlem Uygulamaları

Yıllık 50.000 ton metal işleme kapasitesine sahibiz. Bombe için 1 mm den 70 mm kalınlığa ve 2 cm den 8 metre çaplarına kadar bombe üretebiliyoruz. Kalıp baskı olarak standart ölçülerde bombeleri tek operasyonda üretebildiğimiz gibi çapa ve kalınlığa bağlı olarak segmental şekilde üretim de yapabiliyoruz. Büküm alanında ise silindir, NPU, IPE, HEA vb. profil ve boru büküm işlemleri gerçekleştiriyoruz. Isıl işlem fırınlarımızı üretim safhalarında kullanabildiğimiz gibi fason olarak müşterilerimize hizmet için de sunuyoruz. Normalizasyon, rekristalizasyon, gerilim giderme ve yeni devreye aldığımız fırınımız ile özellikle paslanmaz çeliklere su verme işlemi ile yapılan  quenching  prosesini de yapabiliyoruz. Son 1 senede küresel depolama tanklarının imalatı için gerekli alt yapıyı oluşturduk, ekipmanlarımız hazır. Bu alanda çalışmalarız sürmektedir.

SUBCONTURKEY:Üretiminizin ne kadarını ihraç ediyorsunuz? İhracatınızı artırmaya yönelik ne tür çalışmalar ve faaliyetler yürütüyorsunuz?

Halil Kartal: Yaklaşık olarak %25 ihracat oranımız mevcut. Son dönemlerde yurt dışı müşteri ziyaretlerine ağırlık verdik, fuarlara katılım göstermeye çalışıyoruz ve ihracat için en gerekli şartlardan olan kalite yatırımlarımıza ara vermeden devam ediyoruz. Hali hazırda AD-2000 W0 / HP0, ISO 3834-2 gibi belgelerimizin yanı sıra ASME U, U2 ve S stamplerimiz mevcut. Hatta burada şunu da belirtmek isterim ki, en son ASME sertifikasyonu için gelen denetçi:  Dünya üzerinde son 5 sene içerisinde  uygunsuzluk  açmadan gittiğim ilk fabrika sizsiniz.  diyerek bizleri gururlandırdı.

Türkiye de yaşanılan hammadde sorunlarından dolayı yurt dışı bağlantılarımız sayesinde temin edebildiğimiz malzemeler ile müşterilerimize hızlı cevaplar verebiliyoruz. Müşteri nezdinde üretilen ürünlerin istenilen kaliteyi sağlaması, istenilen sertifikasyonlara sahip olması ve kendilerine sunduğumuz hızlı terminler zaten bizleri bir adım öne çıkartıyor.

SUBCONTURKEY:2018 yılının ilk 6 ayı geçen seneye göre nasıl geçti? Üretim rakamlarınızda artış sağlandı mı? Yıl sonu nasıl bir ivme bekliyorsunuz?

Halil Kartal: Bu sene ile geçen sene arasında üretim tonajları bakımından çok fark görmüyoruz. Kurlarda yaşanılan dalgalanmalar ve seçimler derken geçen sene ve bu senenin ilk 6 ayı stabil geçti. Biz bu dönemde ihracat rakamlarını artırmaya yönelik çalışmalar yaptık. Şu andan itibaren iş hacminin ülkemiz genelinde artacağına inanıyoruz. Bekleyen büyük projelerin start alması ve tesis edilen barış ortamı ile durağanlaşan sanayi çarkları tekrar eski ivmesine kavuşacaktır.

SUBCONTURKEY:Önümüzdeki süreçte yatırım planlarınız var mı?

Halil Kartal: KBS de yatırımlar hiç bitmez. Tübitak tarafından desteklenen bir projemiz var ki, Türkiye de alanında bir ilki temsil ediyor. Parkurumuzdaki birçok makineyi kendimiz imal ediyoruz, bu proje de imal edeceğimiz makinemiz de onlardan birisi olacak. İlaveten kalıp baskı şeklinde ürettiğimiz bombelerimizi otomasyon hattı kurarak çok daha hızlı ve daha az iş gücü ile üretmeyi planlıyoruz. Bu yatırımlarımızın değeri yaklaşık 3 milyon Euro. Küresel tankların imalatı için büyük ölçüde hazırlıklarımızı yaptık ve makine parkurumuz hazır. Sektörel anlamda KBS olarak bu alanda da öncü ve lider olmayı hedefliyoruz.

SUBCONTURKEY:Ar-Ge ye yatırım yapıyor musunuz?

Halil Kartal: Bu alanda çalışan bir ekibimiz var. Ürünlerimize ve makinelerimize yönelik çalışmalar yapıyoruz. Elde ettiğimiz tecrübeler ile araştırmalar sonucunda edindiğimiz bilgileri harmonize ederek kapasitemizi artırmak, müşterilerimizin tüm taleplerine cevap verebilmek için kendimizi geliştiriyoruz. Bu alanda yaptığımız çalışmaları  Ar-Ge Merkezi  kurarak daha sürdürülebilir ve inovatif olmasını istiyoruz, görüşmeleriz devam ediyor.

SUBCONTURKEY:Eklemek istedikleriniz var mı?

Halil Kartal: Sektörümüzde haksız rekabetler var, bu haksızlıkların çözülmesini temenni ediyoruz. Bu sene için kalan 6 ayın ve diğer tüm yılların Türk sanayisine başarı getirmesini firmam adına diliyorum.

BİZDEN HABERLER