MENÜ
KARTAL GRUP
KAYDIR

HABERLER

Kartal Bombe Fabrika Müdürü Halil Kartal

Kartal Bombe Fabrika Müdürü Halil Kartal 07.07.2020

Türk sanayisine 1945 yılından bugüne kadar hizmet veren Kartal Bombe AŞ, istikrarlı ve sağlam adımlarla üretmeye devam ediyor.  Dünyanın Covid-19 pandemisi ile boğuştuğu bu günlerde, bu süreci Kartal Bombe nasıl geçiriyor? Kartal Bombe Fabrika Müdürü Halil Kartal ile konuştuk.

Dünyanın gündemi Covid-19… Firma olarak bu konudaki önlem ve uygulamalarınızla ilgili bilgi verir misiniz? 
Öncelikle Covid-19 salgın hastalığı nedeni ile hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allahtan rahmet diliyor, hastalara da acil şifalar diliyoruz. 
Covid-19 vakasının ülkemizde tespit edilmesinin ardından KBS olarak çok hızlı aksiyonlar aldık. Misafir ziyaretleri, toplantılar, firmamıza gelen giden kargolar, çalışma saatleri gibi birçok konuyu içeren firma içi bir bildiri yayınlayarak çeşitli değişiklikler ve düzenlemeler yaptık. İlk başta çalışanlarımızın sağlığını düşünerek kronik rahatsızlık, hamilelik vb. durumları olan arkadaşlarımızı idari izinli sayarak evlerine gönderdik. Bununla beraber fabrika giriş çıkışlarında başta personellerimiz olmak üzere kontrollü olarak gelen tüm ziyaretçilerimizin ateş ölçümlerini yaptık, kendilerine dezenfektan ve maske vererek içeri kontrollü girmelerini sağladık. Birçok noktaya dezenfektanlarımızı yerleştirdik ve tüm ofis alanlarımızı, servis araçlarımızı 2 hafta ara ile ilaçlattık. Bu dönemde temizlik görevlisi arkadaşlarımız daha detaylı ve daha sık temizlik yaptıkları için daha fazla yorulmuş olabilirler fakat çalışma arkadaşlarına kendilerini daha iyi hissettirerek motivasyonlarına olumlu yönde katkıda bulunmuşlardır. 


Biz bu salgından önce de tek kullanımlık ürünler kullanmaya özen gösteren bir firmaydık, salgınla beraber el temasının arttığı noktalarda daha hassas çalışmalar yaparak temas yolunu minimuma indirmeye çalıştık. Örneğin; yemekhanemizde kullanılan çatal-bıçakları ambalajlayarak personelimize öyle servis ettik, baharatlıkları tek kullanımlık ürünler olarak tedarik ettik. Verdiğimiz maskeleri tek kullanımlık poşetlere koyarak mümkün olduğunca teması azalttık. Diğer yandan sosyal mesafe kuralını çok ciddi uyguladık. Servis araçlarından tutun kıyafet değiştirme alanlarına kadar her noktada minimum 1.5 metre kuralına uymaya özen gösterdik. 
Tabi tüm bunların yanı sıra geçtiğimiz Mayıs ayı içerisinde tüm çalışanlarımızı Covid-19 sağlık taramasından geçirerek en önemli görevimizden birini yaptık diye düşünüyorum. 

Bu süreçte yurtiçi ve yurtdışı satışlarınız hangi oranda etkilendi? İlk çeyreği nasıl bir tablo ile tamamladınız? 
Yurtiçi üzerinden konuşacak olursak sürecin ilk başında bıçak gibi keskin bir düşüş yaşamadık, daha önce alınan siparişleri üretmeye devam ettik. Fakat 2. haftadan itibaren teklif taleplerinde %40’a varan ciddi bir düşüş yaşandı. Bunun yanı sıra yurtdışı satışlarımız stabil geçti diyebilirim fakat orada da teslimatlarla alakalı sorunlar yaşadık. Çalışmayan firmalar veya sokağa çıkma yasağı olan ülkeler olduğu için üretilen ürünler bir süre stok alanımızda kaldı ki bugün hala bekleyen siparişler var. 
İlk çeyrek hedeflediğimiz şekilde geçti diyebiliriz. Bir önceki yıla oranla satış hacmimizde artış sağladık. Tabi bu Covid-19 nedeni ile yaşanan hızlı düşüşü diğer birçok firma gibi bizde telafi etmek için uğraşacağız fakat işimiz bu sefer kolay değil çünkü global bir daralma söz konusu. 

Covid-19 ile mücadele kapsamında hükümetler çeşitli tedbirler açıklıyor. Türkiye de ekonomik tedbir açıkladı. Yeterli buluyor musunuz? Eksik gördüğünüz noktalar nelerdir? 
Bu süre zarfında şunu gördük ki bazı devletlerin büyüklüğü sadece sayılardan ibaretmiş. Nice büyük ekonomilerin vatandaşlarını ölüme terk ettiğini üzüntüyle izledik. Biz bu süreçte devletimizden en çok vatandaşlarımızı sağlığına kavuşturmalarını temenni ettik ve bunun da başarılı bir şekilde yürütüldüğünü gördük. 
Açıklanan tedbirler birçok sektörü ve kişiyi ilgilendiren hem ekonomik hem hukuki hem de salgını önlemeye yönelik tedbirlerdi. Bu ekonomik tedbirlerin içinde bizleri ilgilendiren kısımlar oldu tabi fakat bizim ihtiyacımıza yönelik adımların sayısı azdı, biz daha çok satış rakamlarımızı artıracak özellikle ihracat hacmini artıracak gümrük ve diğer vergilerde iyileştirmeler olmasını dilerdik. Örneğin iç havayolu taşımacılığında yapılan kdv indirimi bizim sektörümüzde de yapılarak maliyet kalemlerinde ciddi bir indirim sağlanabilirdi. 

2020 ile ilgili beklentinizi paylaşır mısınız? 
2020 yılına dair büyük umutlar taşırken şu an birçok insanın hissettiği duyguları paylaşıyoruz diye düşünüyorum. Yaşanan depremler, yangınlar, kazalar derken bir de bu Covid-19 salgının yaşattığı olumsuz hava kendini hissettirmiyor değil fakat “her kriz kendi fırsatını doğurur” bilinci ile hedeflerimize ulaşmak için elimizden geleni yapacağız. Umarız yılın kalan 6 ayı ilk 6 ayından çok daha umut verici, çok daha sağlıklı ve çok daha fazla Türk sanayisinin kazanacağı bir dönem olarak geçecektir. 

Eklemek istedikleriniz… 
Kartal Bombe Sanayi olarak 1945 yılından bugüne Türk sanayisinde 75 yıldır var olduğumuzu gururla ve mutlulukla paylaşmak isterim. Biz ne bu pandemi döneminde ne de başka bir dönemde işimizin başından hiç ayrılmadık bundan sonra da daha büyük başarılara imza atarak görevimizi sürdürmeyi diliyoruz. 

BİZDEN HABERLER